Loto / Talih Oyunları Nedir ?

Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen şans oyunları arasında : Milli piyango, on numara, şans topu, sayısal loto ve süper loto bulunmaktadır.

Bunlardan On Numaranın oynanışı : 1 ile 80 arasındaki numaralardan çekiliş sırasında belirlenecek olan 22 tane numaradan, 10, 9, 8, 7 ve 6 numarayı tahmin edenler ve bunun yanında hiçbir numarayı tahmin edemeyenler ikramiyeye hak kazanırlar. 22 tane numaradan 10 tanesini doğru tahmin eden katılımcı veya katılımcılar büyük ikramiyeyi kazanırlar. Büyük ikramiye bir çekilişte dağıtılmazsa bir sonraki haftaya devredilir.

Şans Topu : bu oyun iki farklı sayı kümesi içerisinden belirlenen sayıda numara seçilerek oynanır. İlk grupta 1 ile 34’e kadar olan numaralardan, ikinci grupta ise 1 ile 14 arasında olan numaralar bulunmaktadır. Katılımcı ilk sayı grubundan beş adet, ikinci sayı grubundan 1 adet numara seçerek oyunu oynar.Şans topunda (1+1), (2+1), (3), (3+1), (4), (4+1), (5), (5+1) olmak üzere 8 çeşit ikramiye dağıtılır.

Sayısal Loto : 1 ile 49 sayı kümesi içinden 6 sayı seçilerek oynanan bir şans oyunudur. 6,5,4 veya 3 sayının doğru tahmin edilmesiye ödül kazanılır. Büyük ödül 6 bilen katılımcı veya katılımcılara verilir. Bir çekilişte 6 bilen çıkmaz ise ödül bir sonraki çekilişe devredilir ve ödül miktarı böylece katlanarak devam eder. Bu şekilde yapılacak devir 3 haftayı geçemez 4’üncü haftada da 6 numarayı doğru tahmin eden yoksa ödül beş bilen katılımcı veya katılımcılara, beş bilen de yoksa ödül, dört numarayı doğru tahmin eden katılımcı veya katılımcılara verilir.

Bir diğer oyun ise Süper Loto’dur : Süper loto oyununun mantığı 54 sayının içinden 6, 5, 4 veya 3 rakamı doğru tahmin ederek ikramiye kazanmaktır. Eğer altı bilen çıkmaz ise biriken ikramiye bir sonraki haftaya devreder. Sadece altı sayıyı da doğru tahmin edenler büyük ikramiyenin sahibi olur.

Milli Piyango oyunu ise : Önceden bastırılmış biletlerin satılarak, adetleri ve tutarları önceden belirlenmiş ikramiyeleri kazanacak numaraların belirli günde çekilecek kura ile saptanması esasına dayalı şans oyunudur.

Milli Piyango oyunu çekilişleri her ayın 9, 19 ve 29’uncu günleri çekiliş yapılacak şekilde uygulanır. Belirtilen tarihlerin dışında, çekiliş günleri ve planarı farklı özel çekilişler düzenlenebilir.