Milli Piyango

milli piyango

Milli Piyango oyunu, önceden bastırılmış biletlerin satılarak, adetleri ve tutarları önceden belirlenmiş ikramiyeleri kazanacak numaraların belirli günde çekilecek kura ile saptanması esasına dayalı şans oyunudur.

Milli Piyango oyunu çekilişleri her ayın 9, 19 ve 29’uncu günleri çekiliş yapılacak şekilde uygulanır. Belirtilen tarihlerin dışında, çekiliş günleri ve planarı farklı özel çekilişler düzenlenebilir.

Örneğin her yıl 31 Aralık günü yılbaşı özel çekilişi yapılır. İkramiyeler 1 yıllık zaman aşımına tabi olup, çekilişin yapıldığı tarihten itibaren 1 yl süre geçtikten sonra ikramiye ödemesi yapılmaz.

Bu oyuna yabancı iseniz bilmeniz gereken birkaç tane piyango bileti terimleri vardır.

Amorti : Milli Piyango biletinin her çekilişte son rakamına göre biletlere verilmekte olan ikramiyedir. İkramiyenin değeri, biletin değeri kadardır.

Teselli : Milli Piyango biletinin çekilişinde en büyük ikramiyeyi kazanan bilet numarasının her hanesindeki rakama göre bir farklılık gösteren ikramiyedir.

Düz Seri : Birbirini sıralı olarak izleyen ve son rakamları 0’dan 99’a kadar olan on ve yüz adetten oluşan Milli Piyango biletleridir.

Karışık Seri : Birbirini sıralı olarak izlememekle birlikte son rakamları 0’dan 9’a veya 0’dan 99’a kadar olan veya yüz adetten oluşan Milli Piyango biletleridir.

Çapraz Seri : Milli Piyango biletlerin onluk veya yüzlük serilerin düzenlenmesi sırasında ilk ve son rakamlarının 0’dan 9’a kadar sıralanmış biçimidir.